Bytový dům Dívčí hrady
Bytový dům Dívčí hrady
Bytový dům Dívčí hrady
Bytový dům Dívčí hrady
Bytový dům Dívčí hrady

Bytový dům Dívčí hrady

Praha 5, U Dívčích hradů
Novostavba bytového domu

autor: David Chromík - CAMA
spolupráce: Jindřich Matějka, Martin Beránek, Veronika Jugová

projekt: 2007
investor: RSCredit s.r.o.
náklady: 70 mil. CZK

HPP: 3 847 m2
obestavěný prostor: 11 998 m3
počet NP/PP: 5/1

Pozemek se nachází v těsné blízkosti centra Prahy 5 mezi Radlickou ulicí a Prokopským a Dalejským údolím. Území je součástí vilové čtvrti v blízkosti jednoho z pražských vrcholků zvaném Děvín. Nezaměnitelný výhled na pražské panorama spolu s krásnými procházkami přírodou, která je v těsné blízkosti, ještě zvyšují hodnotu předpokládané zástavby. Velkou předností je i vynikající dostupnost centra ze stanice metra Radlická či Smíchovské nádraží.
Pozemek pro zamýšlenou výstavbu je trojúhelníkového tvaru. Naším záměrem bylo vtáhnout zástavbu co nejvíce do hloubky pozemku, směrem k nejkrásnějším výhledům na Prahu. Základ konceptu tvoří tři objekty, které postupně ustupují hranicím pozemku. Na bázi jsou postaveny čtyři domy, které vytváří dojem vil postavených na kamenné podezdívce.

Podezdívka navazuje na místní motiv obvodových a parterových zídek. Zdi tvoří hranici pozemku a zároveň poskytují potřebnou míru intimity bytům v přízemí. V prostoru mezi zídkami a domem vznikají přirozené předzahrádky.
Byty jsou orientovány k jihu a severu, koncové sekce k východu, západu. Dispozice jsou prosluněny z jihu velkými prosklenými plochami chráněnými lodžiemi. Slunce tak proniká do hloubky dispozice, především v zimních měsících. V létě je stíněno lodžií. Na severní fasádě jsou umístěna okna umožňující krásné výhledy na Prahu. Severní fasáda je také určena k pobytu – jsou zde pobytové předzahrádky a balkony orientované do zeleně. Severní orientace těchto ploch je optimální v letních měsících, kdy jsou vysoké venkovní teploty a pobyt venku vyžaduje stínění.