Vila Jevany
Vila Jevany

Vila Jevany

Jevany
Rekonstrukce a přístavba vily

autor: David Chromík - CAMA
spolupráce: Jindřich Brož, Daniel Appel

projekt: 2006
investor: Instinct s.r.o.
náklady: 40 mil. CZK

HPP: 1 266 m2
obestavěný prostor: 5 680 m3
počet NP/PP: 2+1

Zadáním bylo stavebně upravit stávající vilu ze 30. let 20. století a přistavět k ní novostavbu tak, aby vzniklo reprezentativní bydlení a sídlo firmy.
Objekt se nachází na jedné z velkých parcel v katastru obce Jevany. Pozemek je podlouhlý, mírně svažitý k jihovýchodu a má rozlohu cca 1ha.  Je umístěn v bezprostřední blízkosti lesa. Stávající budova je v první třetině parcely. Díky tomu je možno rozdělit parcelu na přední - vstupní část s klasicky řešeným nástupem k domu/ předjezdem/ a pobytovou zahradu ve střední a spodní části pozemku.
Z výše uvedeného vychází koncepce návrhu novostavby a její vztah k původní vile. Novostavba je koncipována jako výrazně lineární, horizontální objekt situovaný podél hranice pozemku a lesa. V její přední části jsou umístěny garáže a byt správce, zatímco do pobytové části je orientován bazén se spa a posilovnou.

Novostavba tak dotváří artikulaci prostorů před a za stávající hlavní budovou. Design novostavby je dán snahou o neutralitu a přírodnost, tak aby vynikla  hmota vily s klasicky koncipovanou tektonikou fasády.
Dle návrhu má být vila samotná, výrazněji upravovaná. Jedním z důvodů je nevyhovující statika, druhým ne zcela vyhovující dispozice. Po ne zcela zdařilých předchozích rekonstrukcích nezůstaly zachovány žádné původní prvky. V přízemí je navržena vstupní hala s novým schodištěm a výtahem, obývací prostor s dominantním krbem, salónek, kuchyň a hygienické zázemí. Patro je určeno pro rodiče, jsou zde umístěny ložnice a pracovny. V podkroví mansardové střechy jsou situovány dětské pokoje.
V prováděcím projektu bylo navrženo použití klasických luxusních materiálů, jako je masivní dřevěná podlaha, travertinové dlažby a obklady, dřevěné obklady s dýhováním z exotických dřevin a koženým čalouněním.